Stowarzyszenie Kulturalno- Społeczne „Budzimy Kulturę” zakończyło realizację projektu grantowego „Akademia Seniora – Śpiewający Seniorzy”. Projekt został wybrany do dofinansowania w ramach naboru 5/2018/G – wspieranie aktywności i integracji społecznej ogłoszonego przez LGD Partnerstwo Dorzecze Słupi.

Celem projektu był zakup 12 kompletów strojów stylizowanych na ludowo (11 damskich i 1 męski) dla seniorów tworzących grupę wokalną przy Gminny Ośrodku Kultury w Dębnicy Kaszubskiej. Stroje zostały wykonane w krakowskiej pracowni strojów ludowych. Na strój damski składa się haftowana bluzka, kamizelka z elementami haftu koralikowego, spódnica z haftowaną zapaską oraz trzysznurowe korale. Strój męski to spodnie i koszula oraz kamizelka z ozdobnymi guzikami i kapelusz ze zdobionym otokiem. Do kompletów strojów w ramach projektu kupione zostało również odpowiednie obuwie. Projekt ma na celu zaktywizowanie seniorów z terenu gminy Dębnica Kaszubska. Grupa wokalna, która reprezentuje gminę na przeglądach twórczości ludowej i festiwalach dotychczas nie posiadała profesjonalnych strojów. Realizacja projektu wpłynie niewątpliwie nie tylko na aktywizację grupy lecz również podniesieni ich samoocenę.

W związku z zaistniałą sytuacją związaną z obostrzeniami związanymi z epidemią covid-19 promocja projektu odbywa się za pośrednictwem internetu. Film promujący projekt został opublikowany na profilach FB GOK-u i Gminy Dębnica Kaszubska.

Przyznana kwota dofinansowania to 23 tys. 756 zł. Operacja pn. Akademia Seniora – Śpiewający Seniorzy mająca współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.